Kövess minket :

Juttatások

Az autizmus spektrum zavarral élő gyermek után a családja az alábbi ellátásokra jogosult:

  • Emelt Összegű Családi Pótlék/Iskoláztatási Támogatás „Igazolás tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermekről” c. formanyomtatvány benyújtásával az illetékes Kormányhivatalnál kezdeményezhető (5/2023. (II.19.) ESzCsM rendelet). Az Igazolás meghatározott időre szól, az érvényességi idő lejáratát követően annak meghosszabbítása szükséges. Az igazolás bemutatása esetén a szülők a munkáltatótól plusz két nap fizetett pótszabadságra jogosultak, gyermekük 16 éves koráig (Munka Törvénykönyve 118§).
  • Meghosszabbított GYES A gyermek 10 éves koráig vehető igénybe. Emellett a szülő napi 8 órában vállalhat munkát. „Igazolás tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermekről” c. formanyomtatvány benyújtásával az illetékes Kormányhivatalnál kezdeményezhető.
  • Ápolási Díj: Ápolási díjra jogosult a hozzátartozó, ha állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg 18 év alatti személy gondozását, ápolását végzi.
    Emelt összegű ápolási díjra jogosult a hozzátartozó, ha állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos,fokozott ápolási szükséglettel rendelkező személy gondozását, ápolását végzi. A kiemelt ápolási díjra jogosult az a közeli hozzátartozó, aki által ellátott személy:
    • 18. életévét betöltötte, és a komplex minősítés során megállapításra került, hogy a megváltozott munkaképességű személy egészségkárosodása jelentős és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes, vagy
    • 18. életévét nem töltötte be, vagy betöltötte, de tanulmányokat folytat, és utána állapota miatt magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, és ezzel együtt a magasabb összegű családi pótlékra jogosító állapot igazolását végző szakorvos igazolja, hogy betegsége vagy fogyatékos állapota miatt tartós ápolást-gondozást igényel.

Az ápolási díjat az ápolást végző személy lakóhelye szerinti illetékes járási hivatal állapítja meg.

Egyéb juttatások:

Gyermekek Otthongondozási Díja (GYOD):

A tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeküket otthon ápolók részére folyósított ellátás. A kérelem-nyomtatvány megtalálható a kormányhivatalok honlapján. A nyomtatványon az igazolást 6 év alatti gyermek esetében az őt gondozó szakorvostól kell kérni, 6 év felett a gyermek háziorvostól.
A GYOD iránti kérelmet a kérelmező lakcíme szerint illetékes kerületi (járási) hivatalnál, a kérelmező lakcíme szerint illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatalánál vagy közös önkormányzati hivatalánál, valamint a kormányablaknál lehet benyújtani.

Közgyógyellátás:

A közgyógyellátás szociális juttatás, amely a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és az orvosi rehabilitáció céljából tb támogatással igénybe vehető gyógyászati ellátások beteg által fizetendő térítési díjához nyújt hozzájárulást. A közgyógyellátást a járási hivatalnál lehet kérelmezni, ahol hatósági eljárás során megvizsgálják a jogosultsági feltételeket és megállapítják a gyógyszerkeretet. Az eljárás során figyelembe vett rendszeres gyógyító ellátásokat a közgyógyellátást igénylő kérelmére – kérelem benyújtása előtt – a háziorvos igazolja. A közgyógyellátásra való jogosultság igazolására a közgyógyellátási igazolvány szolgál. A közgyógyellátási igazolvány egy plasztik kártya formátumú hatósági igazolvány, amelyet az ellátást rendelőorvosnak be kell mutatni.

Ingyenes Parkolásra Jogosító Igazolvány:

Emelt Összegű Családi Pótlékra jogosultak vehetik igénybe. Parkolási igazolványra jogosult többek között az a személy, „aki a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet 1. számú melléklete szerint vaknak vagy gyengénlátónak (K.1.), mozgásszervi fogyatékosnak (L), értelmi fogyatékosnak (M) vagy autistának (N.1.) minősül”. Illetékes (járási) Kormányhivatalnál, Kormányablaknál igényelhető.

Személygépkocsi szerzési Támogatás:

Súlyos mozgáskorlátozott, illetve egyéb fogyatékossággal élő személy érdekében használható személygépkocsi szerzésére irányuló, a vételár megtérítéséhez nyújtott hozzájárulás. A támogatás iránti igényt a lakhely szerinti fővárosi és megyei Kormányhivatal Járási Hivatal Hatósági Főosztály Hatósági Osztályán kell benyújtani, melyre évente kétszer van lehetőség. (módosított 102/2011. (VI.29.) Kormányrendelet 4§; www.lehetosegauto.hu)

Pelenka felíratása:

Amennyiben a gyermek szobatisztasága még nem alakult ki, az őt gondozó gyermekpszichiáter írásos javaslata alapján a házi gyermekorvos írhatja fel. (14/2007. (II.14.) EüM rendelet)

Utazási kedvezmény:

A helyi tömegközlekedési járatokat a gyermek és egy fő kísérő ingyenesen veheti igénybe. A helyközi járatokra (vasút, távolsági autóbusz) 90%-os kedvezménnyel váltható jegy. Igénybevételéhez az Emelt Összegű Családi Pótlékra vonatkozó hatósági igazolás szükséges, melyet a területileg illetékes Kormányhivatal ad ki.

Utazási Utalvány:

Annak a gyermeknek jár, akinek a lakóhelye más helységben van, mint a speciális ellátást biztosító oktatási intézmény, melyet az illetékes Pedagógiai Szakszolgálat jelölt ki. A sajátos nevelési igényű gyermekek és kísérőjük a korai fejlesztést és gondozást, a fejlesztő felkészítést nyújtó intézmények, valamint gyógypedagógiai intézménybe történő utazásukhoz az utazási költségtérítés megállapítására az „Utazási utalvány sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője részére” (S.U.T.K.- 10.) elnevezésű nyomtatvány alapján kerülhet sor. Az utalvány kiállítására az illetékes Szakértői Bizottság vezetője jogosult. Annak eldöntésére, hogy a gyermek tömegközlekedési eszközön utaztatható-e, orvosi nyilatkozat benyújtása szükséges. Utazási igazolványt Intézményünk állít ki, annak leigazolása a gyermeket ellátó intézmény hatásköre.

Gépjárműadó kedvezmény:

Az egyéb fogyatékossággal élő adóalany évi 13.000 Ft kedvezményt kaphat egy darab, 100 kW teljesítményt meg nem haladó személygépkocsira (módosított 1991. évi LXXXII tv. 5§/f.)